in

Noc literatúry 2017

Séria večerných čítaní z kníh európskych autorov sa bude odohrávať na piatich miestach v Modre.

Ukážky z kníh súčasných európskych autorov prečíta päť charizmatických osobností. Priaznivci kvalitnej literatúry sú pozvaní na miesta, kde sa s knihami a čítaním bežne nestretávajú. Tretí ročník modranskej Noci literatúry, sa uskutoční v stredu 10. mája 2017 od 18:30 h. Počas večera budú osobnosti literárneho a kultúrneho života čítanie opakovať päťkrát, aby mali všetci záujemcovia možnosť vypočuť si všetky ukážky. Čítania sa začínajú o 19.00 h na všetkých piatich miestach naraz a pokračujú v 30 minútových intervaloch. Našli sme a pootvoríme spolu s majiteľmi päť zaujímavých miest v centre Modry, ktoré sa s literatúrou bežne nespájajú. Všetky sú v okolí novovznikajúcej Komunitnej záhrady, ktorá „rastie“ na mestskom dvore na Štúrovej ulici 59. Tá bude tento rok aj hlavným uzlom podujatia – tu Noc literatúry spoločne otvoríme a na záver aj vyhodnotíme súťaž o knihy a modranské vína, do ktorej sa môžu zapojiť všetci návštevníci Noci.

Pozývame Vás na obľúbenú nočnú literárnu prechádzku po Modre. Modranské čítanie je súčasťou celoeurópskej Noci literatúry, ktorú pripravuje České centrum Bratislava v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov. Vstup na všetky miesta je voľný!

PROGRAM
18:30 h – Otvorenie, Komunitná záhrada (Štúrova 59)
19:00 h – Čítania na všetkých miestach naraz, opakujú sa v 30 min. intervaloch
21:30 h – Žrebovanie cien, pohár vína, Komunitná záhrada (Štúrova 59)

ČÍTANIE
A / číta: Daniel Fischer
kniha: Peter Macsovsky: Tantalópolis / Kontrast medzi tropickým prostredím prekypujúcim farbami, tvarmi, chuťami a vôňami a medzi úporným bojom jednotlivcov proti prírodným živlom i byrokratickej mašinérii, vytvára pestrú a dramatickú zmes slovenského románu, ktorý získal ocenenie Anasoft litera 2016. / miesto: Komunitná záhrada, Štúrova 59 / Nocou literatúry otvárame aj staro-nový mestský dvor, ktorého zadná časť sa mení na Komunitnú záhradu. Okrem príjemného posedenia v susedstve hradieb v tieni briez vám záhrada poskytne aj priamy „únik“ z mesta do chotára. Noc literatúry tu otvoríme a ochutnáme aj niečo z pivnice mladého modranského vinára Tomáša Klimka.

B / číta: Eva Kenderessy
kniha: Leila Slimani: Uspávanka / Keď sa Myriam, matka dvoch detí, rozhodne vrátiť do práce, začnú manželia hľadať pestúnku. Zamestnajú Louise, ktorá si veľmi rýchlo získa náklonnosť detí a stane sa z nej neodmysliteľná súčasť domácnosti. Postupne sa pasca vzájomnej závislosti zaklapne, až kým neskončí tragédiou… v druhom románe francúzsko-marockej spisovateľky. / miesto: Mestská veža, Štúrova 1 / Hoci dnes veža pôsobí ako súčasť priľahlého kostola, je od neho o niekoľko storočí staršia. Už takmer 400 rokov dominuje Modre. Bola postavená na križovatke uprostred námestia a stala sa centrom ochrany mesta. Čítať budeme na štvrtom podlaží veže v súzvuku s odbíjaním zvonov.

C / číta: Ján Oslík
kniha: David Grossman: Vojde kôň do baru / Večerné predstavenie stand-up komika Dovale G. v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva okúzľujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, no skúseného komika. Postupne sa však jeho patetická šou plná vtipov a smiechu mení na osobnú spoveď, otvorenú ranu, hlboko skrytú v jeho vnútri po celé roky… miesto: Meštiansky dom (u Malíkovcov), Štúrova 62 / Renesančný meštiansky dom na námestí si ako jeden z mála zachoval špecifický – úzky a dlhý stredoveký charakter kopírujúci parcelu, na ktorej stojí. Výsledkom prebiehajúcej rekonštrukcie bude vinársko-obytný komplex, ktorý bude predstavovať pôvodnú funkciu pivničných a priľahlých priestorov pre účely rodinného vinárstva Malíkovcov a výrobu ich lahodných vín.

D / číta: Táňa Radeva
kniha: Cristína López Barrio: Dom nenaplnených lások / Príbeh rozvíja neradostné osudy niekoľkých generácií žien Lagúnových, ktorým je súdené zaľúbiť sa len raz v živote – vášnivo a nešťastne. Celé pokolenia sa u nich rodia len dcéry, ktoré čaká rovnaký údel ako ich matky. Nádej na zmenu svitne, keď sa po desaťročiach v rodine narodí prvý chlapec. / miesto: Bývalá nemecká evanjelická škola, Štúrova 61 / V priestoroch tohto meštianskeho domu, ktorý je vo vlastníctve evanjelickej cirkvi, sídlila jednotriedna Nemecká evanjelická škola. Navštevovali ju najmä deti nemeckej národnosti a do roku 1939 aj deti židovského vierovyznania. V roku 1945 škola zanikla.

E / číta: Jakub Ursíny
kniha: K. Markus Gauß: Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori
Autor ponúka pohľad do tých najvzdialenejších okrajov Európy, kde dodnes žijú nemecké menšiny. Vo svojej reportážnej eseji však nerozpráva len o Nemcoch, ale aj o ďalších menších národoch a národnostiach, ktoré obývajú tieto periférie Európy s mimoriadne ťažkou dejinnou karmou. Ako sa vyrovnať s dejinami? A ako sa vyrovnať s pojmami národ a národnosť? / miesto: Ateliér Martina Dzureka, Moyzesova 2A / Výtvarný ateliér, miesto tvorby a vzniku ideí, sôch a objektov Martina Dzureka sa na jeden večer otvára literatúre… do ktorej sa môžete započúvať obklopený jeho skicami, dielami a domovom.

Kontakt a informácie:
Kultúrne centrum Modra
Marcela Kvetková / marcela.kvetková@kcmodra.sk / 0910 800 188
Ján Sklenár, jan.sklenar@kcmodra.sk, 0910 999 161
www.kcmodra.sk / 033/ 647 21 12

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Written by Branislav Macháč

Študoval Sociológiu, Informatiku a neskôr aj Fotografiu. Písaniu a foteniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti je šéfredaktorom a hlavným programátorom tohto portálu. Miluje šport (bike, plávanie, turistiku), hudbu, knihy a umenie.

[g1_socials_user user="63" icon_size="28" icon_color="text"]

Pridaj komentár

Modra má schválený Program rozvoja mesta na roky 2014-2020

Červenokamenské remeselné trhy